Najčastejší škodcovia a choroby

 Najčastejším škodcom je Lykokaz tujový (Phloeosinus thujae) alebo Lykokaz borievkový (Phloeosinus aubei) ktorý nalietava v štádiu chrobáka od začiatku júna a zavŕtava sa v mieste vetvenia vetvičiek čím spôsobuje ich vädnutie a odlomenie. Rastliny je potrebné už
v máji preventívne ošetriť insekticídmi (Karate Zenon, Mospilan) a potom v 2-3 týždňových intervaloch pokračovať až do konca septembra.

Ďalším významným škodcom sú roztočce (Oligonychus ununguis) ktoré sa vyskytujú najmä na okrasných smrekoch a spôsobujú postupné blednutie, následne zhnednutie (do bledožltohneda) a odumieranie ihlíc čo vedie až k úhynu rastliny. Postihnuté sú najmä rastliny s hustou korunou (napr. Picea glauca Conica ) najčastejšie od výšky cca 1m. Rastliny je potrebné už vo februári alebo koncom zimy (pokial teplota vystúpi nad 8st.C) preventívne ošetriť akaricídmi ( Nissorun ) a potom po 2 týždňoch zopakovať.

V posledných rokoch sa na Slovensku objavil taktiež významný škodca Krasoň borievkový ( Lamprodila festiva ) ktorého výskyt bol v súčasnosti zaznamenaný iba na juhozápadnom Slovensku od Záhoria cez Bratislavu približne po Hlohovec. Napáda hlavne borievky a tuje. Larvy chrobáka žijú vo vnútri neošetrených stromov a môžu spôsobiť ich vyschnutie.  Rastliny je potrebné už na začiatku mája preventívne ošetriť insekticídmi (Karate Zenon 5CS, Mospilan 20SP) Do postrekovej kvapaliny je treba pre lepší účinok pridať aj zmáčadlo (SILWET STAR, DROPFOR, AGROVITAL) 

Vhodné aplikovať 2-3 chemické postreky viacerými prípravkami v cca týždňových intervaloch.

Významným škodcom taktiež hlavne na smrekoch sú vošky (Aphidoidea). Rastliny je potrebné už na jar preventívne ošetriť insekticídmi a následne až do zimy rastliny kontrolovať vizuálne a v prípade potreby ošetriť opäť. Dôsledne je potrebné kontrolovať najmä smrek biely Conica a to tak že prezeráme aj vnútro rastliny roztvorením konárikov kedže vošky cicajú konáriky vo vnútri koruny a na prvý pohlad ich nie je vidieť. Napadnuté rastliny zaostávajú v raste, slabnú a môžu až úplne vyschnúť.

 Okrasné borovice sú na jar v mesiacoch máj až júl často napádané viacerými druhmi Borovicových Piliarok resp. ich larvami - húsenicami, ktoré môžu úplne obžrať ihlice na mladých výhonoch borovíc. Rastliny je potrebné cca v  polovici mája preventívne ošetriť insekticídmi  a potom zopakovať o mesiac v júni.

Všeobecne platí že ak chceme mať zdravé a pekné okrasné rastliny tak sa je o ne potrebńé aj starať. Či sa už jedná o zavlažovanie počas sucha a horúcich letných dní, pravidelné prihnojovanie alebo pravidelnú preventívnu chemickú pripadne biologickú ochranu. Bez tejto starostlivosti sú potom rastliny veľmi ľahko náchylné podlahnúť možným chorobám, škodcom alebo jednoducho vyschnúť.

 

 

Privacy settings